czwartek, 28 lipca 2016

"Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów" - recenzja


Zgodnie z ostatnim wpisem prezentuję kolejną recenzję autorstwa mojej żony.
 

Semko – syn bartnika, Gatek – wychowanek szabrowników, czy Łukasz – syn kupca to tylko kilku bohaterów Piastowskich orłów. 10 opowiadań wydanych przez łódzkie wydawnictwo Literatura przenoszą czytelnika w czasy średniowiecznej Polski i przybliżają najważniejsze wydarzenia tego okresu, oraz ich wpływ na życie zwykłych ludzi takich jak wymienieni chłopcy. Jest to tym samym pierwszy tom nowego cyklu pt.: Zdarzyło się w Polsce. Kolejne opowiedzą o czasach Jagiellonów, Rzeczpospolitej szlacheckiej, rozbiorach i odzyskaniu niepodległości.
Książka jest adresowana do dzieci w wieku 9+. Ja czytałam ją mojemu siedmioletniemu synowi (zaprawionemu w tego typu literaturze), który słuchał z dużym zainteresowaniem i był zachwycony. Ja również. Opowiadania są świetnie napisane, ale patrząc na nazwiska autorów nie ma w tym nic dziwnego. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko i Paweł Wakuła w prosty sposób przybliżają te odległe czasy. Bohaterowie to ludzie z krwi i kości. Wprawdzie noszą dziwne imiona i zupełnie inaczej żyją, ale tak samo jak „współczesne” dzieci, tęsknią za rodzicami, boją się, mają swoje skryte marzenia. Muszę jednak przestrzec przed czytaniem tych opowiadań dzieciom bardziej wrażliwym, które mogłyby zbyt mocno przeżywać pewne wydarzenia. Są to jednak opowiadania historyczne przedstawiające realia tamtych czasów, pojawiają się więc ścięte głowy, topielec z dziurą w plecach, opisana jest niejedna bitwa. Bywa groźnie, śmiesznie i poważnie.
Mam tylko jeden zarzut wobec opowiadań. Bohaterami wszystkich są chłopcy. Szkoda, że nie pojawia się żadna dziewczyna chociażby jako postać drugoplanowa. Chłopcy za to będą w pełni usatysfakcjonowani. W opowiadaniach pełno jest przygód, nagłych zwrotów akcji i wątków sensacyjnych.
Obok świetnie opowiedzianych historyjek i rewelacyjnie wykreowanych bohaterów są dzieje naszego państwa. Autorzy w bardzo przystępny sposób tłumaczą polską historię, wymieniają najważniejsze postacie, ale także ciekawostki (np.: pierwszy turniej na ziemiach polskich). W bardzo obrazowy sposób pokazują codzienne życie średniowiecza.
W sieci znalazłam stwierdzenie że Piastowskie orły to „Cherezińska dla nieletnich” i muszę przyznać, że coś w tym jest. Jako wielka fanka Elżbiety Cherezińskiej i jej historycznych powieści z radością czytałam synowi równie ciekawą lekturę o polskim średniowieczu na jego poziomie.
Muszę jeszcze wspomnieć o pięknej szacie graficznej. Dla czytelników Literatury nie będzie to niczym zaskakującym, bo wydawnictwo zawsze dba o wygląd książek. Twarda oprawa, szycie są standardem w Literaturze. Tutaj mamy dużo „światła” na stronach tzn szerokie marginesy i dużą interlinię dzięki czemu oko czytelnika nie męczy się. Duża czcionka jest wygodna dla młodych czytelników. Ciekawym pomysłem jest biegnąca przez wszystkie strony linia czasu, na której zaznaczane są najważniejsze daty. Przyjemne, nienachalne ilustracje, oraz noty historyczne na końcu książki dopełniają wszystko.

 
Lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii, ale może przede wszystkim dla tych, którzy są z nią na bakier. A także dla wszystkich lubiących dużo przygód.

Wydawnictwo: Literatura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz